Megbetegedések
2005.07.17. 13:25
Betegségre utaló jelek:
étvágytalanság
talaj kaparás
izzadás
a has figyelése
huzamos fekvés
érdeklődés hiánya
borzolt szőr
Ezen jelek észlelésénél azonnal hívjunk állatorvost! Vannak betegségek, melyek védőoltással megelőzhetők.
Ínhüvelypók: Átmeneti sárgaságot okozhat.
Ízületi pók: Lágypóknak is nevezik. Tömött, kemény duzzanattá alakulhat.
Holttetem: A csonthártya-gyulladás következtében állandó csontszaporulat lép fel. származhat túlzott megterhelésből vagy, ha a ló beüti a lábát.
Csüdsömör: Kialakulását okozhatja a nem megfelelő tisztaságú istálló, a hiányos almozás, a vegyi anyagokkal szennyezett alom, vagy a lábak túl gyakori mosása. A bőr kipirul, nedvedzeni kezd, megrepedezik, és gennyes gyulladás alakulhat ki. A beteg részen le kell nyírni a szőrt, és az e célre szolgáló kenőcsökkel, kitartó kezeléssel gyógyítható.
Kólika: A ló erős hasi fájdalommal járó betegségeit foglalja össze. Bekövetkezhet takarmányozási hibák esetén, és az emésztőrendeszer túlterheléséhez vezethet. Ezentúl hajlamosít rá az etetési, itatási idő be nem tartása, hiányosan megrágott táplálék, hirtelen takarmányváltás, földdel,gombákkal szennyezett takarmány is.
Jelei: Nyugtalanság, izzadás, kaparás, kidülledt szemek, a has nézése. Ha ilyen tüneteket észlelünk, vagyük el a lótól a takarmányt, lépésben vezessük, ne engedjük,hogy lefeküdjön, amíg az állatorvos meg nem jön!
Ünnepi betegség:Ez a bénulásos betegség 2-3 napi pihenés után hirtelen nehéz munkába fogott lovaknál jelentkezik, ha a pihenés alatt is bőségesen kaptak abrakot. 10-20 perc múlva egyre nehezebben mozog, meg akar állni, majd a hátsólábaira rogyva elfekszik. A farizmok megduzzadnak, kemények lesznek. Amint jelentkeznek a tünetek, azonnal álljunk meg, ne engedjük a lovat lefeküdni, mert az végzetes lehet! Hívjuk ki az állatorvost!
Tetanusz: A tetanuszos merevgörcsöt a seb mélyére kerülő tetanuszbaktériumok okozzák. Ezek a ló bélcsatornájának lakói, de a belekben semilyen káros hatásuk nincs. A bélsárral jutnak a szabadba, és spóra formájában a ló környezetében, a talaj felső rétegén megtalálhatók.
Tünetei: A ló fülei mereven, hegyesen állnak, az orrnyílások kifeszülnek, végül a ló már a száját sem tudja kinyitni. Minél kiterjedtebb a görcs, annál kisebb a gyógyítás esélye. A tetanusz ellen 4 héten belül 2-szeres oltással védekezhetünk.
Vírusos tüdőgyulladás: A légzőszervek fertőző megbetegedései. Ezek ellen védőoltással lehet védekezni. Az első oltást 4-6 héten belül meg kell ismételni. Versenylovaknál félévente, hobbylovaknál évente ajánlatos megismételni.
Tünetei: Orrfolyás, köhögés, láz. A lovat ki kell vonni a munkából. Állatorvost kell hívni! A gyors orvosi beavatkozással elkerülhetők a maradandó károsodások, mint pl: a kehesség.
Férgek: Védőoltással lehet védekezni ellenük. Kifejlett lovaknál évente 4-szer, csikóknál évente 6-szor, vemhes kancáknál évente 4-szer és még 1-szer az ellés előtt 6 héttel kell a féregtelenítést elvégezni.
|